obrazek ozdobny
Wydawnictwo IV OFKiP

Publikowane w niniejszym zeszycie kolędy i pastorałki są efektem I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego zorganizowanego przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Będzinie, Parafię Sw. Trójcy oraz Związek Kompozytorów Polskich - oddział Katowice.

Spośród 104 uczestników, jury w składzie: Andrzej Dziadek, Wiesław Cienciała, Zenon Kowalowski wybrało 6 laureatów, których utwory zostały nagrodzone:
I miejsce Maciej Małecki Niemowlątko na słomie
III miejsce Maria Ćwiklińska Błękitna kolęda
Klaudia Pasternak Jezus

Wyróżnienia Mieczysław Makowski Pastorałka podhalańska
Ewa Strelczuk Bóg się nutą staje
Jury przyznało również pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe dla Borysa Somerschafa za Magnum nomen Domini.
I Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski wyrósł z Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek organizowanego przez Parafię Sw. Trójcy i Wydział Kultury w Będzinie od 1994 roku.

Mamy nadzieję, iż najnowsze kompozycje zyskają Państwa uznanie i staną się nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Konkursu, oraz tym, którzy wzięli w nim udział - serdecznie dziękujemy
Organizatorzy

Autor
Utwór
na głos z fortepianem
na chór mieszany
Maciej Małecki
Niemowlątko na słomie
juz wkrotce...
...
Maria Ćwiklińska
Błękitna kolęda
...
...
Klaudia Pasternak
Jezus
...
...
Mieczysław Makowski
Pastorałka podhalańska
...
...
Ewa Strelczuk
Bóg się nutą staje
...
...
Borys Somerschaf
Magnum nomen Domini
-

MACIEJ MAŁECKI - ur. 1940 r. w Warszawie, pianista i kompozytor. W 1965 r. uzyskał dyplomy w klasie kompozycji i fortepianu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (z fortepianu z wyróżnieniem). Wykształcenie uzupełniał w Eastman School of Musie w Rochester, USA. W latach 70. komponował dla teatru, telewizji, radia i filmu. W następnym dziesięcioleciu porzucił ten rodzaj twórczości na rzecz muzyki koncertowej. W 1993 r. został prezesem Związku Kompozytorów Polskich, ponownie wybrany na to stanowisko w 1995 i 1997 r. Jest autorem muzyki do licznych musicali, filmów, spektakli teatralnych, spektakli Teatru Polskiego Radia oraz piosenek dziecięcych.
Oto niektóre z ostatnich kompozycji w jego olbrzymim dorobku twórczym:
UTWORY ORKIESTROWE: Offenbachiana, suita z baletu Brązy lijczyk w Paryżu (1994); Polskie hymny wielkanocne na orkiestrę (1995)
UTWORY KAMERALNE: Kwartet smyczkowy (1994); Cztery matę pory roku na chór dziecięcy a cappella do sł. Elżbiety SzeptyńskieJ (1994); Sinfonietta na 9 instrumentów (1996); II Kwartet smyczkowy (1997)
UTWORY NA ORKIESTRĘ DĘTĄ: Uwertura koncertowa (1995).

MARIA ĆWIKLIŃSKA - ur. w Kaliszu, absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej. W latach 1981-1988 pedagog i kierownik Sekcji Rytmiki w PLM w Poznaniu. Od 1982 r. wykładowca, a obecnie prodziekan Wydziału Wychowania Muzycznego AM.
Od zakończenia studiów twórczość kompozytorska jest uzupełnieniem działalności pedagogicznej M. Ćwiklińskiej. W jej dorobku twórczym są takie utwory, jak Trio fortepianowe, Ostinato na instrumenty perkusyjne, Sonatina na fortepian.

KLAUDIA PASTERNAK - ur. w 1980 r. w Warszawie. Obecnie Jest uczennicą V roku PSM II st. im. Józefa Eisnera. Tworzy muzykę poważną i rozrywkową. W konkursie kompozytorskim w Opolu, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, zdobyła III nagrodę za utwór sakralny Missa brevis. Jej kompozycje są wykonywane w Polsce i za granicą (Hamburg, kwiecień 1997 r.).

MIECZYSŁAW MAKOWSKI - ur. w 1933 r. w Zarębach. Wyższe studia muzyczne odbywał. kolejno, w Sopocie, Poznaniu i Warszawie. Jest laureatem licznych konkursów krajowych: im. G. Fitelberga, K. Szymanowskiego, J. Maklakiewicza, F. Nowowiejskiego, oraz Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. W Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w 1987 r. zdobył II nagrodę za Sonatę per yiolino solo, w Las Palmas - 1 nagrodę za utwór instrumentalny dla dzieci Fruwający światek. Jest również laureatem Nagrody Premiera za twórczość dla dzieci.

EWA STRELCZUK - ur. w 1976 r. w Świebodzinie. Od 1995 r. studiuje w poznańskiej Akademii Muzycznej. Jej kompozycje były wykonywane na corocznych koncertach w Akademii Muzycznej, w Centrum Kultury "Zamek" oraz w Zielonej Górze i Świebodzinie.

BORYS SOMERSCHAF - ur. w 1968 r. Ukończył Konserwatorium Moskiewskie im. P. Czajkowskiego na Wydziale Wokalnym (dyrygentura chóralna). Od 1991 r. studiuje w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, i w tym roku uzyskał Stypendium Rządu RP. Od 1992 r. jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Stowarzyszenia Wokalnego "In Corpore" w Lublinie, który w 1995 roku otrzymał II nagrodę Programu Polskiego Radia w Turnieju Chórów "Legnica Cantat". Jest również wokalistą, pianistą, aranżerem. Brał udział w nagraniu 9 płyt muzyki poważnej i rozrywkowej (m.in. zespołu Cantus Firmus, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Jacka Kaczmarskiego, Obywatela G.C., zespołu Bajm). Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych oraz wielu utworów orkiestrowych na fortepian, miniatur chóralnych.